BDO (baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami) to obligatoryjny, państwowy system wykorzystywany w gospodarce odpadami. Jeżeli w Twoim zakładzie powstają odpady, musisz skorzystać z BDO aby legalnie przekazać je firmie odbierającej. Jednakże obowiązek korzystania z BDO obejmuje zacznie więcej obszarów.
W zależności od rodzaju działalności, wpis do BDO nastąpić może:
Upraszczając, można powiedzieć, że wpisu do BDO potrzebuje każda firma, która wytwarza odpady potocznie określane jako produkcyjne. Jeżeli w Twojej firmie powstają wyłącznie odpady komunalne, wpisu do BDO nie potrzebujesz. Należy jednak podkreślić, że przedmioty, które czasami nie wydają nam się odpadami (np. niepotrzebne palety drewniane w dobrym stanie) mogą być zgodnie z prawem uznawane za odpady mimo że jeszcze się komuś mogą przydać. Każdy przypadek należy zatem rozpatrywać indywidualnie.
Nie ulega natomiast wątpliwości, że wystąpienia o wpis do BDO wymagają firmy:
Organizacje odzysku
Zajmujące się obrotem pojazdami:
Zajmujące się obrotem bateriami i akumulatorami (także znajdującymi się w pojazdach!)
Zajmujące się obrotem oponami i smarami (także znajdującymi się w pojazdach!)
Teoretycznie, urząd marszałkowski samodzielnie powinien nadawać numery BDO firmom, które pierwszy raz uzyskały pozwolenie z zakresu gospodarki odpadami (np. na wytwarzanie odpadów, na zbieranie i przetwarzanie odpadów, pozwolenie zintegrowane), jednakże z naszego doświadczenia wynika, że samodzielne wystąpienie o nadanie numeru prowadzi do szybszego jego otrzymania nawet gdy obowiązek ten leży po stronie urzędu.
Wniosek o nadanie numeru BDO składa się elektronicznie. Niezbędne jest w tym celu posiadanie podpisu elektronicznego (np. epuap). Możliwe jest udzielenie komuś pełnomocnictwa do wnioskowania o numer BDO, jednakże coraz częściej wymagane jest ono w formie opatrzonej podpisem elektronicznym.
We wniosku zaznacza się wszystkie rodzaje działalności firmy, które wymagają wpisu. Przykładowo, firma sprowadzająca pojazdy z zagranicy podlega wpisowi z zakresu:
Jeżeli firma ta przy okazji prowadzi warsztat samochodowy, z pewnością wytwarza w związku z tym odpady, a więc wymaga też wpisu jako wytwórca odpadów.
Jeżeli firma kupuje cokolwiek z zagranicy, np. części samochodowe lub ubrania robocze, to wprowadza na rynek polski opakowania, w które te przedmioty zostały zapakowane. Wymaga zatem wpisu jako wprowadzający opakowania.
Każda zmiana, taka jak np. wytworzenie nowego rodzaju odpadów, otworzenie nowego miejsca wytwarzania odpadów, poszerzenie działalności firmy, zawarcie umowy organizacją odzysku opakowań, uzyskanie pozwolenia na gospodarkę odpadami, itp. wymaga złożenia w BDO wniosku o zmiany we wpisie. Firma na ma to 30 dni. Wniosek składa się elektronicznie i potrzebny jest do tego podpis elektroniczny (np. epuap).
7 następujących rodzajów działalności wymaga wniesienia opłaty rejestrowej przy wnioskowaniu o numer BDO oraz wnoszenia opłaty rocznej do końca lutego za dany rok:
Korzystanie z BDO dla pozostałych działalności jest bezpłatne.
Podstawową funkcjonalnością BDO jest wystawianie kart przekazania odpadów (KPO). Każdorazowo przy przekazywaniu odpadów firmie obierającej mamy obowiązek przygotować tzw. KPO w systemie BDO. Wskazujemy tam dane takie jak firmę transportującą i odbierającą odpady, miejsce, do którego odpady zostaną zawiezione, datę transportu wraz z danymi pojazdu, który wiezie nasze odpady oraz masę odpadów. Każda KPO jest następnie "przeklikiwana" przez firmę transportującą i odbierającą odpady. Na tym jednakże nasze obowiązki się nie kończą.
Jeżeli wystawiamy KPO, naszym obowiązkiem jest prowadzić na ich podstawie ewidencję odpadów w postaci *karty ewidencji odpadów (KEO). KEO prowadzi się osobno dla każdego rodzaju odpadów. Zgodnie z przepisami wpisy do KEO mają być prowadzone rzetelnie i na bieżąco, a za ich nie wykonywanie grożą znaczne kary.
Wprawdzie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów w przypadku 24 rodzajów odpadów nie ma obowiązku prowadzenia ich ewidencji, jeżeli rocznie wytwarza się ich określone ilości (np. do 1 tony opakowań z drewna), ale skąd wiedzieć, czy graniczna ilość odpadów nie została przekroczona, jeżeli nie sumuje się ich ilości. Dodatkowo, zwolnienie to nie dotyczy składania rocznych sprawozdań, w których i tak podaje się łączną roczną ilość poszczególnych wytworzonych odpadów, korzystnym wydaje się zatem prowadzenie pełnej ewidencji odpadów w BDO nawet na własne potrzeby.
Do 15 marca należy składać w BDO sprawozdania za rok poprzedni. W zależności od rodzaju działalności, w sprawozdaniach wypełnia się odpowiednie tabele, obejmujące m.in. wytwarzane odpady, wprowadzane na rynek opakowania, pojazdy, smary, opony, baterie i akumulatory itd. Złożenie sprawozdania wymaga posiadania podpisu elektronicznego (np. epuap).
BDO na stałe zagościło w życiu znacznej części polskich przedsiębiorstw. Służy ono głównie do prowadzenia gospodarki odpadami, ale posiada także moduł do składania sprawozdawczości. Bardzo istotnym jest, aby wpis danej firmy do BDO był aktualny, a ewidencja odpadów prowadzona była na bieżąco.
Jeżeli potrzebujesz wpisu do BDO lub innego wsparcia, skontaktuj się z nami mailowo lub przez formularz kontaktowy.
Nasz adres mailowy: [email protected]
Sprawdź nasz cennik pozwoleń środowiskowych.