MPZP może pokrzyżować nam plany

Czym jest MPZP?

MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, pot. plan miejscowy) jest aktem prawa miejscowego uchwalanym przez gminę. Może obejmować dowolny teren, od pojedynczej działki aż do obszaru całej gminy. Zawiera zasady kształtowania terenu i dopuszczalne zagospodarowanie, którymi ogólnie są obszary zamieszkane, przeznaczone pod przemysł i usługi oraz tereny zielone.


MPZP może utrudnić inwestycje

Treść MPZP może zawierać zakazy i ograniczenia, które skutecznie zablokują niektóre inwestycje. Uchwała ta może zawierać np. zapis Na terenie objętym planem zabrania się przedsięwzięć znacząco oddziałujących na środowisko, przez co wszystkie inwestycje kwalifikujące się do tych przedsięwzięć (ich lista znajduje się w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko) zlokalizowane nawet na terenach określonych jako przemysłowe nie uzyskają decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach niezbędnej do pozwolenia na budowę czy zgłoszenia robót. W takiej sytuacji żadne z przedsięwzięć znacząco oddziałujących na środowisko nie będzie mogło zostać zrealizowane.

Zgodnie z przepisami, MPZP musi wprost dopuszczać lokalizację elektrowni wiatrowych, a więc instalacji produkujących prąd z wiatru o mocy powyżej 50 kW. Jeżeli takiego zapisu nie ma, niemożliwe będzie wybudowanie wiatraków.

MPZP może też ograniczać kontynuowanie dotychczasowej pracy istniejących zakładów. Przykładowo, do wniosku o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów dołącza się warunki zabudowy w przypadku, gdy dla terenu przedsięwzięcia nie uchwalono MPZP. Aby potwierdzić, że MPZP został uchwalony dla danego terenu i nie ma konieczności przedkładania wuzetki, urząd wydający zezwolenie może zarządzać od wnioskodawcy wypisu z MPZP. Jeżeli w wypisie z MPZP zapisane będzie, że MPZP zabrania na danym obszarze przetwarzania odpadów, organ może odmówić wydania nowego zezwolenia nawet jeżeli prowadzona działalność nie uległa zmianom, a zakład chciał tylko przedłużyć posiadane zezwolenie.


Jak sprawdzić MPZP?

MPZP uchwala gmina w drodze uchwały, w obecnych czasach można by się zatem spodziewać, że strona internetowa gminy umożliwi sprawdzenie zapisów MPZP dla interesującej nas działki. Nie zawsze tak jest, niekiedy uchwały wprawdzie są, ale w formie zeskanowanej lub uniemożliwiającej wyszukiwanie.

Czasami czytelne i interaktywne wyszukiwanie możliwe jest na powiatowych portalach e-mapa.nazwapowiatu, geoportal również dysponuje warstwą z zagospodarowaniem przestrzennym. Należy jednak pamiętać, że dane przedstawiane w tych serwisach nie są danymi urzędowymi, dlatego jedynym pewnym sposobem pozyskania informacji jest wystąpienie do gminy o wydanie wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.


Czy wypis z MPZP jest płatny?

Tak.

Składając w gminie wniosek o wydanie wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wnosi się opłatę skarbową zależną od ilości stron. Jeżeli ostatecznie stron będzie więcej, niż się spodziewałeś - będziesz musiał dopłacić aby otrzymać wypis.


Składanie uwag do MPZP

W wielu gminach MPZP są dopiero w opracowaniu, inne przymierzają się do wprowadzenia zmian w MPZP sprzed wielu lat lub prowadzą postępowania o ich modyfikacje. Jako obywatel mamy prawo składać wnioski do przygotowywanych projektów MPZP, jednakże trzeba w tym zakresie trzymać rękę na pulsie. W stosownym terminie gmina ogłosi - prawdopodobnie na swojej stronie internetowej - obwieszczenie o wyłożeniu projektu MPZP do konsultacji społecznych, a my będziemy mieć jedynie dwa tygodnie na zapoznanie się z jego treścią i zgłoszenie uwag oraz wniosków.

Łatwo zatem przegapić moment, w którym możemy wyrazić swoje życzenia lub niezadowolenie odnośnie treści MPZP. Gdy MPZP zostanie uchwalony, oczywiście wciąż mamy możliwość wnioskowania o jego zmianę, ale gmina nie ma żadnego obowiązku wprowadzenia naszych postulatów w życie.


Kontakt

Jeżeli chcesz sprawdzić zapisy planu miejscowego lub potrzebujesz innego wsparcia, skontaktuj się z nami mailowo lub przez formularz kontaktowy.

Nasz adres mailowy: [email protected]

Sprawdź nasz cennik pozwoleń środowiskowych.

MPZP może Cię ograniczać - skontaktuj się z nami

* Dane przetrzymujemy na potrzeby pierwszego kontaktu.